Aktuálně

logo EU logo SNCZ logo Krušnohorsky
Velká komora ve štole Johannes (foto J. Albrecht)

Unikátní historické podzemí dolu Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru je od pondělí 1. června přístupné široké veřejnosti. Zájemci si důl mohou prohlédnout denně od 10 do 18 hodin, prohlídky poběží minimálně do 15. srpna.

V dole Johannes se od 16. do poloviny 19. století těžily především cínové, železné a v menší míře i měděné rudy, jež zde byly vázány na ploše uloženou, až 15 m mocnou polohu velmi tvrdých hornin zvaných skarn. Jejím vydobytím vznikly obrovské, i ve světovém měřítku jedinečné podzemní komory, které jsou několik desítek metrů široké a dlouhé. S ohledem na svou historickou hodnotu byl důl Johannes prohlášen za kulturní památku ČR a představuje i významnou součást společné česko-německé žádosti o zápis Hornické kulturní krajiny Erzgebirge na Seznam světového dědictví UNESCO.

Návštěvníci dolu si mohou zvolit jednodušší základní trasu, ale také dvě rozsáhlejší a náročnější naučné trasy. Prohlídky je možné si snadno rezervovat na webových stránkách www.stolajohannes.cz anebo si je lze objednat v infocentru na Božím Daru. K dispozici pro návštěvníky jsou holínky, gumový plášť a přilba se svítilnou.

Důl Johannes zpřístupnilo město Boží Dar s využitím dotace Evropské unie v rámci programu Cíl 3, provozovatelem dolu je společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o.p.s.

Členové Montanregionu v Česku

Boží Dar Horní Blatná Jáchymov Krupka Loučná pod Klínovcem