Prohlídkový důl Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru se v pátek 24. dubna poprvé představil veřejnosti. Slavnostního otevření jedinečného historického důlního díla, které zpřístupnilo město Boží Dar s využitím dotace Evropské unie v rámci programu Cíl 3, se zúčastnily více než tři desítky zájemců z řad odborné veřejnosti, mezi nimiž nechyběli zástupci ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva životního prostředí, Karlovarského kraje, Národního památkového ústavu, Lesů ČR či Saské rozvojové banky.
Starosta Božího Daru Jan Horník při slavnostním aktu zmínil těžkosti, které zpřístupňování dolu Johannes provázely, ale i význam, jenž tento památkově chráněný důl má v rámci společné česko-německé žádosti o zápis Hornické kulturní krajiny Erzgebirge na Seznam světového dědictví UNESCO. V dole Johannes se od 16. do poloviny 19. století těžily především cínové, železné a v menší míře i měděné rudy, jež zde byly vázány na ploše uloženou, až 15 m mocnou polohu velmi tvrdých hornin zvaných skarn. Jejím vydobytím vznikly obrovské, i ve světovém měřítku unikátní podzemní komory, které jsou několik desítek metrů široké a dlouhé (viz foto).
Otevření dolu Johannes pro širokou veřejnost je plánováno na 1. června 2015, důl pak bude přístupný každý den minimálně do 15. srpna. Návštěvníci si budou moci vybrat základní prohlídkovou trasu, ale také dvě náročnější „outdoorové“ trasy. K vidění je i funkční replika ručního žentouru. Bližší informace o návštěvnickém provozu včetně možnosti rezervování prohlídky předem lze získat na www.stolajohannes.cz.