logo EU logo SNCZ logo Krušnohorsky

Montanregion Erzgebirge

Was macht das Erzgebirge so einzigartig und warum sollte es einen Platz an der Seite anderer namhafter Welterbestätten zugewiesen bekommen, wie den Pyramiden von Gizeh, der Chinesischen Mauer oder dem historischen Stadtzentrum von Prag?
1
Eine außergewöhnliche Vielfalt der vorhandenen Rohstoffe
2
Eine sehr weit zurückreichende Bergbaugeschichte
3
Eine große Anzahl an erhaltenen Montandenkmälern
Vstupte do krušnohorské hornické krajiny.

Větší pohodlí si od letoška užijí návštěvníci historické štoly Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru, součásti památky světového dědictví UNESCO. Osobní věci i svá kola si budou moci před prohlídkou uschovat v novém objektu zázemí, který byl vybudován hned vedle ústí štoly. Na stejném místě dostanou i výbavu nezbytnou pro cestu do podzemí – helmy, svítilny, holínky a pláště. „Vybudování nového obslužného objektu výrazně zpříjemní návštěvu štoly Johannes, a to jak turistům, kteří nebudou muset stoupat ke štole s plným vybavením, tak průvodcům, kteří dosud před každou prohlídkou museli sbíhat dolů do údolí a s návštěvníky se pak vracet zpět,“ říká Ing. Blanka Nováková, jednatelka společnosti Služby Boží Dar s.r.o., která štolu Johannes provozuje.

Štola Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru je součástí památky světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří. Štola je jedinečným dokladem těžby železných, cínových a měděných rud po dobu téměř čtyř století. Jde o mimořádně zachovalý komplex navzájem propojených důlních děl, ve kterém lze zhlédnout i dvě obrovské podzemní komory vyrubané už v 16. století.

Zájemci o prohlídku si budou moci vybrat buď základní prohlídkovou trasu, nebo delší Velkou naučnou trasu. Ti odvážnější mohou vystoupat z dolu na povrch i po dřevěných žebřících umístěných v asi 40 metrů hluboké šachtě. Provozovatelé štoly již netrpělivě vyhlížejí konec koronavirové epidemie. „Těšíme se, že uvolňující se protiepidemická opatření nám již brzy umožní přivítat první návštěvníky letošní sezony,“ dodává Blanka Nováková.

Nové zázemí pro návštěvníky se nachází v nevelké, dřevem obložené stavbě se sedlovou střechou z falcovaného plechu, kterou vybudovala obecně prospěšná společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge v rámci česko-saského projektu Zdař Bůh, světové dědictví za téměř 1,5 milionu korun. Zhruba 1,2 milionu korun z této částky uhradí Evropská unie v rámci Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020 financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Aktuelles

Aktuelles
Sehen Sie sich über Informationen und Veranstaltungen in der Montanregion Erzgebirge an

Website der Bergbaudenkmäler

Videogalerie

Videogalerie
Schauen Sie sich die einzigartige Bergbaulandschaft des Erzgebirges an

Mitglieder der Montanregion in der Tschechischen Republik

Boží Dar Horní Blatná Jáchymov Krupka Loučná pod Klínovcem